Klawiatura gamingowa – dobry wybór?

Dobór odpowiedniej klawiatury to podstawa, o którą musi zadbać każdy gracz. Szczególnie jeżeli zależy nam na wysokiej efektywności. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest dostosowana do gracza klawiatura gamingowa.

Praktyczność

Korzystanie z klawiatury dla gamerów to przede wszystkim duża wyższa efektywność działania. Oczywiście dobre rozgrywki można rozegrać za pomocą zwykłej klawiatury, aczkolwiek chcąc potraktować grę nieco bardziej poważanie i pokazać innym użytkownikom nasze realne umiejętności musimy wyposażyć się w profesjonalny sprzęt.

Posiadając specjalną klawiaturę po odrobinie ćwiczeń i nabyciu wprawy możemy wykonywać te same czynności znacznie szybciej oraz z większą precyzją, co ma bezpośredni wpływ na jakość naszej gry oraz jej ostateczny rezultat. Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze idealnej dla nas klawiatury?

Wyskalowanie, rozmieszczenie, profil oraz oznaczenia

Decydując się na zakup klawiatury gamingowej powinniśmy rozpatrywać ją pod kątem tych 4 czynników. W kwestii wyskalowania należy zwrócić uwagę, aby kluczowe dla gracza klawisze były odpowiedniej wielkości. Między innymi enter lub spacja. W przypadku rozmieszczenia musimy zadbać, aby ważne klawisze były w zasięgu naszej dłoni.

Profil jest już uzależniony od naszych preferencji. Część graczy preferuje klawisze wypukłe, a cześć płaskie odpowiedniki. Bardzo ważne jest dobre oznaczenie. W przypadku część najtańszych klawiatur napisy mogą szybko się zmazać.

Myszka stworzona do grania

Myszka komputerowa wydaje się być jednym z bardziej prozaicznych elementów wyposażenia komputerowego. W końcu to przecież przedmiot znany i używany powszechnie już od kilku dekad. Nie da się jednakże stworzyć jednego modelu myszki, który spełniałby oczekiwania wszystkich rodzajów użytkowników.

Co człowiek to potrzeba

A oczekiwań może być bardzo wiele i to zupełnie odmiennych. Inne potrzeby będzie bowiem miał programista komputerowy, dla którego mysz komputerowa jest jedynie narzędziem wspomagającym pracę klawiatury. Precyzja, miarowa praca i wygoda – to z kolei oczekiwania osoby, która zajmuje się grafiką komputerową lub też projektowaniem.

Z kolei pewność chwytu, dynamika, duża ilość przycisków i bezproblemowe łączenie się z komputerem – takie oczekiwania wprost wskazują na to, że pochodzą od zapalonego gracza w gry komputerowe. Takie wymagania względem myszki dla graczy są dość oczywiste, bowiem specyfika takiego sposobu ich użytkowania opiera się w gruncie rzeczy o jedno słowo – dynamikę.

Szybki jak gracz

Gry komputerowe wymagają od gracza przede wszystkim refleksu i szybkości. Potrzeby maniaka gier w tym przypadku w bezpośredni sposób przekładają się na oczekiwania względem sprzętu, co dotyczy także myszek dla gracza.

Odporność na szybkie i gwałtowne ruchy, trwałość układu przycisków i bezproblemowa komunikacja z komputerem – to podstawowe cechy dobrej myszki przeznaczonej do gier. Do tego na pewno przyda się także ergonomiczny kształt oraz duża ilość programowalnych przycisków. Tak wyposażona myszka z pewnością zadowoli zdecydowaną większość graczy.

Gracze muszą dbać o nadgarstki

Gry komputerowe to ulubiona rozrywka całych rzeszy ludzi z całego świata. Można wręcz zaryzykować, że granie w gry stało się pewnym rodzajem sposobu na życie, bowiem profesjonalni gracze zaczynają być traktowani jak gwiazdy muzyki. Specyficzne są także wymagania i potrzeby graczy.

Wymagający, jak gracz

Szanujący się gracz nie będzie korzystał ze starego, powolnego sprzętu. Szkoda nerwów i frustracji. Sprzęt dla gracza musi być szybki i wydajny, tak by wymagające graficznie produkcje działały w sposób płynny i zapewniający satysfakcjonującą rozrywkę.

Podobnie jest z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami wspomagającymi. Dobrym przykładem będą tutaj podkładki dla graczy ( https://www.emanta.pl/podkladki-pod-myszy ). Nie od dziś wiadomo, że ręce gracza są o wiele bardziej eksploatowane, niż ręce zwykłego użytkownika komputera, który zazwyczaj ogranicza się do korzystania z przeglądarki internetowej i pakietu biurowego.

Ochrona rąk gracza

Bardzo istotne jest zatem takie ułożenie rąk na stole z komputerem, aby ręce przyjmowały maksymalnie komfortową i ergonomiczną pozycję. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego nadwyrężenia nadgarstków i kontuzji. W tym celu na biurku szanującego gracza powinna znaleźć się podkładka, pozwalająca na oparcie rąk w czasie używania klawiatury lub myszki.

Tak wyposażony gracz będzie mógł spać spokojni i nie lękać się o stan swoich nadgarstków, nawet przy niezwykle intensywnej rozgrywce.

Dobry dźwięk także dla graczy

Dźwięki to jedne z najważniejszych sposobów przekazywania komunikatów pomiędzy ludźmi. W dobie powszechnej automatyzacji i komputeryzacji dźwięki są także wykorzystywane przez urządzenia i programy komputerowe. Aby dźwięk mógł jednakże być przekazany przez dany sprzęt do jego użytkownika, niezbędny jest głośnik lub inne urządzenie, pozwalające na odrywanie dźwięków.

Słuchawki coraz ważniejsze

Dawniej do takich celów wykorzystywane były przede wszystkim głośniki. Obecnie na znaczeniu bardzo mocno zyskały słuchawki. Można je wykorzystywać o wielu celów – nie tylko do słuchania muzyki, lecz również do prowadzenia rozmów przez komunikatory internetowe, czy też do słuchania dźwięków wydawanych chociażby przez gry.

Właśnie ten ostatni cel wymaga nieco więcej uwagi, bowiem słuchawki dla gracza stały się nową, odrębną grupą produktów elektronicznych. Wszystko przez specyficzne wymagania, jakie słuchawkom stawiają gracze.

Bystry słuch jak u gracza

Współczesne gry komputerowe oparte są o niezliczone wrażenia wzrokowe i słuchowe. O ile dobry obraz gry zależy zarówno od monitora, jak i od karty graficznej, o tyle właściwe brzmienie dźwięków zależy praktycznie wyłącznie od sprzętu grającego, a co za tym idzie również i od jakości słuchawek.

W przypadku słuchawek dla gracza muszą one się zmierzyć z dość duża intensywnością i rozpiętością dźwięków, jakie płyną z gier. Powinny więc charakteryzować się dużą rozpiętością pasm przenoszenia, a przy tym również ergonomicznym kształtem, aby ich wielogodzinne używanie nie wiązało się z bólem uszu.